Buzdolabı Temizliği ve Kokularıyla Başa Çıkma Rehberi

Buzdolabı Temizliği ve Kokularıyla Başa Çıkma Rehberi
Date Icon Mart 16, 2024
Text Sizer
Close Icon3 dakika
 • Facebook Icon
 • Twitter Icon
 • Pinterest Icon
 • Envelope Icon
 • Whatsapp Icon

Günlük hayatımızın önemli bir parçası olan buzdolapları, yiyecekleri taze tutmak ve bozulmasını engellemek için önemli rol oynar. Ancak zamanla, buzdolaplarında hoş olmayan kokular oluşabilir. Buzdolabı kokularıyla başa çıkmak ve buzdolabını temizlemek, yiyeceklerinizi güvenle saklamanın anahtarıdır. Peki, buzdolabı nasıl temizlenir? Ya da buzdolabı kokusu nasıl geçer? Gelin, buzdolabı kokusu giderme yöntemlerine ve temizlik ipuçlarına birlikte bakalım.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı kokusu, genellikle çeşitli yiyeceklerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar, zamanla birikir. Bu kokuları gidermek için bazı pratik yöntemler vardır. Örneğin, buzdolabını tamamen boşaltıp içini sıcak su ve deterjan karışımıyla temizleyebilirsiniz. Ardından, içini beyaz sirke veya limon suyuyla silerek kokuları gidermeye yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde kalan yemek artıkları, sinmiş kokulardan kurtulabilirsiniz.

Diğer etkili yöntem ise buzdolabına bir kase karbonat ya da kahve telvesi yerleştirmektir. Bu tür emici maddeler, kötü kokuları emer, buzdolabınızı taze kokuyla doldurur. Ayrıca, kokuyu absorbe etmek için aktif karbon filtreleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri düzenli olarak uygulayarak buzdolabınızın her zaman temiz, kokusuz kalmasını sağlayabilirsiniz.

En önemlisi ise kokunun nedenini belirlemektir. Çünkü temizlik anlık hoş koku ve ferahlık sağlasa da kirleticiler çözülmediği takdirde rahatsız edici kokular tekrar belirecektir. Dolayısıyla geçmeyen buzdolabı kokusunu çözmek için sebeplere yoğunlaşmanız, süreci hızlandırmanıza ve bu tür problemler yaşamamanıza yardımcı olur.

Buzdolabı Kokusu Neden Olur?

Buzdolabı kokuları, genellikle çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Örneğin buzdolabı kokularının yaygın nedeni yiyeceklerin bozulması, sızıntılar ve dökülmeler, yetersiz hava dolaşımı, temizlik eksikliği, karbon filtrelerinin etkisini yitirmesi olabilir. Siz de bu faktörlerin önüne geçerek buzdolabı kokusunun önüne geçebilirsiniz:

 • Buzdolabı kokusunun en bilinen nedeni yiyeceklerin bozulmasıdır. Özellikle uzun süre buzdolabında kalan veya doğru şekilde saklanmayan yiyecekler zamanla bozulur, kötü kokuların ortaya çıkmasına neden olabilir. Örneğin, süt, peynir, balık gibi kokusu yoğun olan yiyecekler buzdolabının genel kokusunu etkileyebilir.
 • Sızıntılar ve dökülmeler de buzdolabı kokularının oluşmasına katkıda bulunabilir. Yiyecek ya da içeceklerin sızması / dökülmesi sonucu buzdolabının iç yüzeylerinde birikebilir. Bu birikintiler zamanla kötü kokuların oluşmasına, yayılmasına neden olabilir.
 • Yetersiz hava dolaşımı da önemli bir faktördür. Buzdolabının içinde yeterli hava dolaşımının olmaması, kokuların birikmesine, karışmasına, yayılmasına yol açar. Özellikle buzdolabının arka kısımlarında, köşelerinde hava dolaşımının zayıf olması, kokuların birikmesinin temel sebeplerinden biridir.
 • Düzenli temizlik eksikliği de buzdolabı kokularının oluşmasına katkıda bulunabilir. Buzdolabının düzenli olarak temizlenmemesi, içinde biriken artıkların / kalıntıların kötü kokuların oluşmasına sebep olabilir.
 • Bazı buzdolabı modelleri karbon filtreler kullanır. Ancak, bu filtrelerin düzenli olarak değiştirilmemesi veya etkisizleşmesi, kokuların buzdolabında birikmesine neden olabilir. Harici olarak satışa sunulan karbon filtreler de vardır. Bunları da koku için kullanıyorsanız talimatlara uygun şekilde değiştirmeniz / yenilemeniz gerekir.

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı temizliği, genel anlamda hijyen standartlarını korumak açısından son derece önemlidir. Düzenli olarak temizlenmeyen buzdolapları, kötü kokuların yayılmasına ve yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca buzdolabını açıp kapadığınızda koku yayılacağından sadece buzdolabı ve mutfak değil evin genelinde de rahatsızlık yaratabilir. Dolayısıyla buzdolabı temizliği sanılandan daha fazla dikkat gerektiren bir konudur. Doğru buzdolabı temizleme yöntemleri ise hayatınızı kolaylaştırır.

Buzdolabını Boşaltın

Buzdolabını boşaltmak, temizlik işlemine başlamadan önce yapılması gereken ilk şeydir. Öncelikle, bozulmuş veya son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri tespit etmek daha kolay olur. Boşaltılan buzdolabı, iç yüzeylerin tamamına erişim sağlar, böylece rafların, çekmecelerin ve kapakların etkili şekilde temizlenmesi mümkün olur. Çünkü temizlik ürünleri boş buzdolabının iç yüzeylerine daha kolay uygulanabilir, böylece deterjanlı su ya da doğal temizlik maddeleri daha etkili kullanılır. Bu nedenlerle, buzdolabını boşaltmanız temizliğin ilk adımıdır.

Sıcak Sabunlu Suyla Temizleyin

Buzdolabınızın temizliğinde sıcak sabunlu su kullanmanız önemlidir. Sıcak su, kir ve lekelerin daha iyi şekilde çözülmesini sağlar, böylece buzdolabının iç yüzeylerini temizlerken daha az çaba harcarsınız. Sabun, bakteri ve mikropları da temizleyerek buzdolabınızın son derece hijyenik kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla buzdolabınızı temizlerken sıcak sabunlu su kullanarak iç yüzeylerin derinlemesine temizlenmesini sağlamalısınız.

Sirke veya Limon Suyu Kullanın

Buzdolabınızı temizlerken sirke veya limon suyu kullanmanız doğal temizlik maddelerinin gücünden faydalanmanın etkili yoludur. Sirke - limon suyu, doğal asit içerikleri sayesinde kötü kokuları, bakterileri yok edebilir. Bu tür maddeleri kullanmanız, buzdolabınızın iç yüzeylerini dezenfekte etmenin yanı sıra taze koku ile doldurmanın da bir yoludur. Sirke veya limon suyu kullanarak buzdolabınızı temizlerken hem hijyenik ortam sağlamış olursunuz hem de ferah koku elde edersiniz.

Karbonatla Kokuları Absorbe Edin

Buzdolabınızda oluşan kötü kokuları absorbe etmek amacıyla karbonat kullanmak etkili yöntemdir. Karbonat, kokuları hapsederek buzdolabı havasının taze kalmasını sağlar. Ayrıca, doğal temizlik maddesi olarak da işlev görür ve kimyasal kokuların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bir kase karbonatı buzdolabının içine yerleştirdikten sonra birkaç hafta içinde kötü kokular azalabilir, buzdolabınız daha ferah hale gelebilir.

Rafları ve Çekmeceleri Yerine Koyun

Temizlik sonrası rafları, çekmeceleri unutmamak gerekir. Çoğunlukla kokuya sebep olan maddeler bu yüzeylerde bulunur. Benzer temizlik maddeleri kullanabilirsiniz. Fakat en önemlisi kullanıcı talimatlarını okuyup yüzeye uygun olanları belirlemenizdir. Bu şeklîde rafları, çekmeceleri temizleyebilirsiniz.

Temizlediğiniz rafları ve çekmeceleri ise düzgünce yerleştirerek buzdolabınızın düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz. Her şeyin yerinde olması, buzdolabınızın kullanımını kolaylaştırır ve yiyeceklerinizi daha düzenli şekilde saklamanıza olanak tanır. Ayrıca, düzenli bir buzdolabı, temizlik işlemlerinin daha verimli yapılmasını sağlar, kötü kokuların tekrar oluşmasını önler. Çünkü düzenli buzdolaplarında yiyeceklere / içeceklere daha rahat ulaşabildiğinizden her birini görerek zamanında tüketebilir, dolaptan çıkaracağınız sıvıların dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Buzdolabının Arkasını Temizleyin

Buzdolabı arkası temizliği genellikle ihmal edilen ancak oldukça önemli adımdır. Buzdolabının arkası, toz, kir, yağ gibi kalıntıların birikebileceği yerlerden biridir ve bu da buzdolabının performansını / verimliliğini olumsuz etkileyebilir. Çünkü kirli buzdolabı arkası, bakteri ve mikropların birikmesine, yayılmasına neden olabilir. Bu da buzdolabının içine zararlı organizmaların girmesine, yiyeceklerin bozulmasına yol açabilir. Buzdolabının hem içinin hem de dış yüzeylerinin temiz olması ise her açıdan hijyenik buzdolabına sahip olmanıza yardımcı olur.

Kir ve tozlar buzdolabının daha fazla enerji tüketmesine de neden olabilir. Özellikle motor ile havalandırma sistemin temiz olması, buzdolabının daha az enerji harcamasına, dolayısıyla enerji faturalarının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca toz ve kirler motorun performansını da düşürebilir. Bu da soğutmayı olumsuz etkileyerek koku oluşumuna yol açabilir. Tüm bunların olmaması için buzdolabınızın arkasını şu şekilde temizleyebilirsiniz:

 • Buzdolabını prizden çıkarın, arkasındaki tozlar veya kirleri elektrik süpürgesi ya da fırça ile temizleyin. Toz ve kirin birikmiş olduğu fanları, ızgaraları özellikle dikkatlice temizleyin.
 • Kirli veya lekeli alanları bez veya sünger ile hafifçe ıslatarak temizleyebilirsiniz. Kirli bölgeleri temizlemek için hafif sabunlu su veya sirke çözeltisi kullanabilirsiniz.
 • Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra buzdolabını yerine geri yerleştirip prize tekrar takabilirsiniz.

Buzdolabı Ne ile Silinir?

Buzdolabı temizliğinin neyle yapıldığı oldukça önemlidir, çünkü doğru temizlik malzemeleri kullanılmadığı takdirde buzdolabı yüzeyleri zarar görebilir veya temizlik etkisi istenildiği gibi olmayabilir. Buzdolabını temizlemek için kullanılabileceğiniz bazı etkili ve güvenli temizlik malzemeleri ise şöyle sıralanabilir:

 • En temel temizlik malzemesi olan sıcak sabunlu su, buzdolabının iç yüzeylerini temizlemek için idealdir. Bir kova içinde sıcak suyla birlikte bir miktar hafif deterjan kullanarak temizlik çözeltisi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız çözeltiyi bez / sünger ile buzdolabının iç yüzeylerine uygulayarak kolayca temizlik yapabilirsiniz. Daha sonra temiz bezle durulama yaparak yüzeyleri kurulamanız da oldukça önemlidir.
 • Sirke, doğal temizlik maddesi olarak bilinir, buzdolabının iç yüzeylerini temizlemek için de etkili seçeneklerden biridir. Sirke, bakteri ve kötü kokuları giderirken aynı zamanda yüzeylerdeki kirleri de çözebilir. Sirke ile su karışımını eşit oranlarda sprey şişesine doldurarak buzdolabının iç yüzeylerine püskürtüp sonra temiz bez ile silebilirsiniz.
 • Limon suyu da sirke gibi doğal temizlik malzemesidir ve buzdolabının iç yüzeylerini temizlemek amacıyla kullanılabilir. Limon suyu, kötü kokuları giderirken aynı zamanda temizlik sağlar. Limon suyunu sprey şişesine doldurup buzdolabının iç / dış yüzeylerine püskürterek kullanabilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bez ile durulayarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
 • Karbonat, kötü kokuları absorbe ederek buzdolabının içini temizlemek için etkili seçenektir. Bir kase karbonatı buzdolabının içine yerleştirerek kötü kokuların emilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak karbonat silerek temizlemek için de etkilidir. Karbonatı biraz su ile karıştırarak temizlik pastası hazırlayabilir, karışımı lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz.
 • Buzdolabını temizlerken kullanılan temizlik malzemeleri, etkili temizlik sağlarken aynı zamanda buzdolabının yüzeylerine zarar vermenizi önler. Doğru malzemeleri kullanarak düzenli olarak temizlik yapmanız, buzdolabınızın hijyenini korumanıza ve yiyeceklerinizi güvenle saklamanıza yardımcı olacaktır. Burada önemli olan ağartıcı, çizici, aşındırıcı temizlik malzemelerinden kaçınmanızdır.

Buzdolabı Ne Zaman Temizlenmelidir?

Buzdolabının ne zaman temizlenmesi gerektiği, genellikle buzdolabının kullanım sıklığına, içinde depolanan yiyeceklerin türüne ve genel temizlik alışkanlıklarına bağlıdır. Ancak genel olarak düzenli aralıklarla kontrol edilmesi, ihtiyaç duyulduğunda temizlenmesi önemlidir. Örneğin haftalık kontrol, bozulmuş yiyeceklerin tespit edilmesini, temizlik ihtiyacının belirlenmesini sağlar.

Buzdolabında depolanan yiyeceklerin bozulması, son kullanma tarihlerinin geçmesi durumunda buzdolabı temizlenmelidir. Bozulmuş yiyecekler, kötü kokuların yayılmasına, bakterilerin üremesine neden olabilir.

Mevsimler de buzdolabı temizlik zamanını etkileyebilir. Örneğin özellikle de yaz aylarında buzdolabının daha sık temizlenmesi gerekebilir. Sıcak hava, bakteri ve mikropların çoğalmasına, yiyeceklerin daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, yaz aylarında buzdolabının sık sık temizlenmesi önerilir.

Buzdolabında dökülen sıvılar ya da birikmiş kirler hemen temizlenmelidir. Dökülen sıvılar / kirler, kötü kokuların yayılmasına, buzdolabı hijyeninin bozulmasına yol açabilir.

Genel olarak buzdolabının belirli aralıklarla, örneğin her ay veya her üç ayda bir tamamen temizlenmesi önerilir. Böylece buzdolabını hijyenik tutabilir, yiyeceklerin güvenli saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni buzdolabı satın alındığında ise genellikle üretim ve taşıma sürecinde çeşitli kirleticilerle temas etmiş olabilir. Örneğin üretim sürecinde yağ ve yapışkan kalıntılar kalabilir. Bu kalıntılar, buzdolabının iç yüzeylerine ve raflarına yapışabilir. Nakliye sırasında toz, kir ve diğer kirleticilere maruz kalabilir. Depolama ve taşıma sırasında da çeşitli ortamlara maruz kalabilir. Tüm bunlar mikropların oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla yeni buzdolabı temizliği yapmak, kullanıma hazır hale getirmek için son derece önemlidir. Diğer talimatlarda olduğu gibi yeni buzdolabınızın iç /dış yüzeylerini sabunlu su, deterjan, sirke ya da karbonatla nazikçe temizleyebilirsiniz.

Siz de buzdolaplarınızı düzenli temizleyerek olası kokuların önüne geçebilirsiniz. Koku oluşumunu önleyen karbon filtreli, temizlemesi kolay geniş iç hacimli buzdolabı modelleri için Jebinde fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

DİĞER YAZILAR
Ankastre Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Ankastre Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 11.11 İndirimleri Ne Zaman? 11.11 İndirimleri Ne Zaman? 2023 Black Friday Ne Zaman? 2023 Black Friday Ne Zaman? Android ile IOS Arasındaki Farklar Nelerdir? Android ile IOS Arasındaki Farklar Nelerdir? Beyaz Eşya Enerji Sınıfları Nelerdir? Beyaz Eşya Enerji Sınıfları Nelerdir? Bulaşık Makinesi Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Bulaşık Makinesi Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Buzdolabı Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Buzdolabı Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Buzdolabı Temizliği ve Kokularıyla Başa Çıkma Rehberi Buzdolabı Temizliği ve Kokularıyla Başa Çıkma Rehberi Çamaşır Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Çamaşır Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Derin Dondurucu Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Derin Dondurucu Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Dikey Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Dikey Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Ekonomik Çeyiz Paketi Almanın Püf Noktaları Ekonomik Çeyiz Paketi Almanın Püf Noktaları En İyi Fiyat Performans Laptop Modelleri En İyi Fiyat Performans Laptop Modelleri En İyi Kahve Makineleri Rehberi 2024 En İyi Kahve Makineleri Rehberi 2024 En İyi Tost Makinesi Tavsiyeleri En İyi Tost Makinesi Tavsiyeleri Evde Soğuk Kahve Yapmanın Kolay Yolları Evde Soğuk Kahve Yapmanın Kolay Yolları Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Fiyat Performans Bluetooth Kulaklık Modelleri Fiyat Performans Bluetooth Kulaklık Modelleri Fiyat Performans Tablet Modelleri Fiyat Performans Tablet Modelleri Fiyat Performans Telefon Modelleri Fiyat Performans Telefon Modelleri Fiyat Performans Televizyonlar Fiyat Performans Televizyonlar Hangi Marka Hangi Ülkenin? Hangi Marka Hangi Ülkenin? Hava Temizleyici Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Hava Temizleyici Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Isıtıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Isıtıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kahve Dünyasına Yolculuk: Kahve Türleri ve Çeşitleri Rehberi Kahve Dünyasına Yolculuk: Kahve Türleri ve Çeşitleri Rehberi Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kahve Makinesi Kullanım Rehberi 2024 Kahve Makinesi Kullanım Rehberi 2024 Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Macbook Kullanım Rehberi Macbook Kullanım Rehberi Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Mutfakta kullanılan küçük ev aletlerini seçerken nelere dikkat edilmeli? Mutfakta kullanılan küçük ev aletlerini seçerken nelere dikkat edilmeli? Nasıl Yapılır: Televizyon Ayarlama Nasıl Yapılır: Televizyon Ayarlama Robot Süpürge mi Dikey Süpürge mi? Hangisi Alınmalı? Robot Süpürge mi Dikey Süpürge mi? Hangisi Alınmalı? Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Su Sebili Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Su Sebili Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Telefonun Hızlı Şarj Olması İçin ne Yapmalıyız? Telefonun Hızlı Şarj Olması İçin ne Yapmalıyız? Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? TV Ekran Boyutları Rehberi TV Ekran Boyutları Rehberi Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kapat
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 2108})[0].Name}}
% {{ ((item.OldPrice - item.Price) / item.OldPrice * 100) | number:'0' }} İNDİRİM
{{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 118})[0].Name}} {{item.Amount}} Adet
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
Sil
Sepet Boş
SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN
Aramayı Kapat
Kapat
Favori Listenizde Ürün Bulunmuyor

Karşılaştırma listenizde en az 2 ürün bulunmalıdır.

ALIŞVERİŞE DÖN