Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Date Icon Mart 19, 2023
Text Sizer
Close Icon3 dakika
  • Facebook Icon
  • Twitter Icon
  • Pinterest Icon
  • Envelope Icon
  • Whatsapp Icon

Ev alışverişleri, görsellikten ziyade, işlevsellik öncelikli olduğu için kritiktir. Söz konusu uzun vadede kullanılacak bir ürün olduğunda hem iç dekorasyonu iyileştirecek hem de maksimum fayda elde etmenizi sağlayacak ürünlere öncelik vermelisiniz. Set üstü ocak alışverişi yapmayı düşündüğünüzde ise nereden başlayacağınızı kestirmek zor olabilir. Set üstü ocak alırken dikkat edilmesi gerekenler belirli kriterler vardır. Siz de detaylara göz atarak yaşam alanınıza en uygun seçimi kolayca yapabilirsiniz.

Set Üstü Ocak Ne Demek?

Mutfakta en çok kullanılan cihazlardan biri olan set üstü ocak çeşitleri pişirme ihtiyaçlarınıza yanıt verir. Set üstü ocak, mutfak tezgahınızda yer alan ve mutfağınızdaki alana bağlı olarak ölçüsü değişen bir yemek pişirme alanıdır. Beslenme biçiminize uygun ölçülerde ve dilediğiniz sürede, evinizde pişirmeyi tercih ettiğiniz yemekleri set üstü ocaklar yardımıyla hazırlayabilirsiniz.

Set Üstü Ocak Ölçüleri

Ocak alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan önemli bir faktör ocak boyutudur. “Set üstü ocak ölçüleri standart mı?” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız her zaman standart olmadıklarını bilmekte fayda var. Mutfağınızda ocağınız için ayırdığınız alana bağlı olarak ortalama 15 - 36 inç arasında değişiklik gösteren bir ürüne yönelebilirsiniz. Bu sayede, balık kızartmak, makarna yapmak veya aynı anda geniş bir alanda çeşitli yemekleri pişirmek için ideal bir çalışma ortamına sahip olabilirsiniz. Set üstü ocak ölçülerinin mutfağınızdaki alana uyumlu olmasına ek olarak, almayı planladığınız donanımın gaz ve elektrik bağlama noktalarının konumuna da dikkat etmeniz gerekir. Mutfağınızla uyumlu olmayan bir gazlı ocak verimli bir kullanım deneyimi sunmayabilir. Bu nedenle gazlı ocak seçimi yaparken tüm detaylara dikkat etmelisiniz.

Set Üstü Ocak Özellikleri

Set üstü ocak yüzeyleri arasında yer alan indüksiyonlu set üstü ocak çeşitleri doğrudan tavalarınıza ısı uyguladığından yeni nesil ısıtma teknolojisini kullanır. Böylece yemeğiniz daha hızlı ve verimli bir şekilde ısınır. Siz yemek pişirirken ocak yüzeyinizin geri kalanı serin kalır ve yalnızca tava alanı ısıtılır. Gereksiz enerji harcanmaz, kullanmadığınız alanlar bir nihale görevi görebilir.

Set üstü ocaklar arasında bulunan paslanmaz çelik ocaklar, dayanıklı ve uzun ömürlü bir performans sağlar. Bunun yanı sıra indüksiyonlu ocaklar yalnızca emaye çelik ve dökme demir tavalar gibi altta manyetik diskleri olan tencere ve tavalarla çalışır. Isıyı pişirme gereçlerine yönlendirerek hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olur. Ancak seramik, cam, bakır ve alüminyum tencereler indüksiyonlu ocak ile uyumlu değildir. Bu detayları göz önünde bulundurarak tercihlerinize en uygun set üstü ocağı bulabilirsiniz.

Set üstü ocağınızda bir taşma havuzu olması sizlere temizlik sürecinde kolaylık sağlar. Eğer taşma havuzu bulunmayan bir ocak kullanıyorsanız emniyeti olmadığı için ocağınızdan dışarı akan, istenmeyen lekelerle karşılaşmanız olasıdır. Bu yüzden, derinlikli bir set üstü ocak tercih ederek mutfağınızı mutfağınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

Set Üstü Ocak Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfağınız için set üstü ocak satın almadan önce ölçülerine ve çalışma prensibine mutlaka göz atmalı, ihtiyaçlarınıza uygunluğundan emin olmalısınız. Bunun dışında set üstü ocağın ateşleme sistemi güçlü olmalıdır. Ocağın çakmağı ocak gözünde yer almalıdır. Herhangi bir gaz kaçağı durumuna karşı set üstü ocaklarda gaz emniyeti bulunmalıdır. Ocağın en önemli noktası düğmeye bağlı alev başlığıdır. Kaliteli set üstü ocaklar, düğme kapatıldığında ateşte titreşim yapmaz, açıldığında beklenmedik bir ses çıkarmaz ve gazı tasarruflu kullanırlar. İyi bir performans sergileyen ocaklarda bulunan ızgaralar üzerindeki tava sallanmamalıdır.

Set Üstü Ocak Temizliği

Set üstü ocak çeşidi olarak ızgaralı demirleri olan bir ocak seçiyorsanız bu parçaların bulaşık makinesinde yıkanabilmesine özen gösterin. Bulaşık makinesinde temizlenebilen parçalar hem temizlikte kolaylığı hem de zamandan tasarrufu sağlar.

İndüksiyonlu ocakların pürüzsüz cam yüzeyleri bulunur. Cam ocak kullanmanın en takdir edilen özelliği sağladığı kolay temizlik imkânı olabilir. Cam ocağınızın etrafını temizlemeniz için ızgara, brülör veya düğme ile uğraşmanız gerekmez. Uzun ömürlü bir kullanım için her yemek sonrasında nemli bir bezle yüzeyi silerek temiz tutabilirsiniz.

Set Üstü Ocak Yüzeyi Nasıl Olmalı?

Set üstü ocak çeşitleri arasında yüzeyi paslanmaz çelikten yapılma girintili gözlerle kaplı olanlar ve cam yüzeyli pürüzsüz ocaklar bulunur. Ocak yüzeyinizin yemek esnasında oluşabilecek çizilmeye ve ısı kaynaklı hasarlara karşı dayanıklı üretilmiş olması gerekir. Ocağınızın arka yüzeyi kirlenmeye açıksa tercihinizi cam kapaklı bir modelden yana kullanabilirsiniz. Ocak kullanım tercihinize, mutfakta kullandığınız ekipmanlara ve yemek yapma tarzınıza bağlı olarak mutfağınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Siz de mutfağınız için en uygun set üstü ocak modellerini Jebinde’de bulabilir, avantajlardan yararlanarak satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Döküm mü Emaye Ocak mı?

Döküm ve emaye ocaklar boyut, tasarım ve özellik bakımından farklılık gösterir. Tüm özellikler göz önüne alındıktan sonra, tercihinizi mutfağınızla ve sizinle en uyumlu ocaktan yana yapabilirsiniz.

Set Üstü Ocak Hangi Renk Daha İyi?

Set üstü ocakların beyaz, siyah ve paslanmaz çelik kaplama renk çeşitleri bulunur. Set üstü ocak seçerken mutfak dekorasyonunuza göre tercihte bulunabilirsiniz.

Kapat
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 118})[0].Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
Sil
Sepet Boş
SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN
Aramayı Kapat
Kapat
Favori Listenizde Ürün Bulunmuyor

Karşılaştırma listenizde en az 2 ürün bulunmalıdır.

ALIŞVERİŞE DÖN